O tělocvičně ať rozhodne nové zastupitelstvo

23.08.2022

Včera se na zasedání zastupitelstva objevil bod - vyhlášení zadávacího řízení na "Tělocvičnu v ulici Jívanská". Tělocvičnu určitě městská část potřebuje, je důležité se tématem zabývat. Zároveň je ale třeba mít jasno ve financování výstavby a efektivitě jejího provozu. 

Cena 121 milionů korun včetně DPH vychází z ceníku z roku 2020. Některé ceny komodit, práce a energií přitom od té doby vystoupaly na dvojnásobek nebo trojnásobek. Ceník od té doby aktualizován nebyl. Zadávací řízení je vyhlášeno v rozsahu 90-120 milionů Kč bez DPH. Tím může být cena až 120 milionů bez DPH (+ případné 10 % navýšení za vícepráce). Celkově bychom tedy měli mít připraveno něco okolo 130 milionů Kč bez DPH. Zatím máme k dispozici pouhých 68 milionů, které můžeme použít. Žádné další prostředky nejsou. Všechny dříve slibované dotace z Národní sportovní agentury a od soukromých investorů se nepotvrdily. Pan starosta nás ujišťoval, že nás magistrát Prahy nenechá bez prostředků a věří, že nám další dotace pošle. Na dotaz co se stane, pokud peníze nedojdou, bylo odpovědí, že obec peníze má a případně nebude dělat jiné plánované velké investice tak, aby se nejdříve zaplatila tělocvična.

Součástí kolaudačního rozhodnutí je výstavba parkoviště, na které peníze zatím rovněž nemáme. Tělocvična je podle projektové dokumentace vytápěna plynem. V době, kdy každému z nás pravidelně a velmi neúměrně rostou zálohy na plyn a stále visí otázka, jestli vůbec bude plyn v dostatečném množství, je otázka, zda toto celé nepřehodnotit. Reakce pana radního Kočího na tuto poznámku byla, že si tedy vezmeme svetr! 

Je třeba myslet i na extrémní růst cen elektřiny. Současná cena je tak zhruba čtrnáctinásobkem sezonního průměru za posledních pět let. Všechna tato fakta je třeba zvážit a ekonomicky se nad nimi zamyslet. Tělocvična figuruje v dokumentech jako společnost s ručením omezeným, pan starosta Měšťan ale argumentoval, že půjde o příspěvkovou organizaci. S tím však vzrostou náklady velmi neúměrně. Stačí uvážit, že bude třeba placený ředitel, zástupce ředitele, koordinátor, účetní, mzdový účetní, úklid, správci apod. Přitom v oficiálních materiálech se uvádí pouze dva správci a ½ administrativního pracovníka. To jsou hlavní rozpory přípravy současného největšího investičního projektu. 

Nakonec je třeba sdělit, že jsme PRO stavbu haly zde v Horních Počernicích, ale s jasnými pravidly pro provozní náklady a financování stavby.